З повномасштабного вторгнення росії в Україну багато українців, які раніше спілкувалися російською, прийняли рішення про перехід на державну мову. Адже мова для багатьох стала не просто інструментом спілкування, але й засобом виживання та зброєю.
У зв’язку з цим з’являється величезна увага суспільства до курсів з вивчення української мови. Спостерігається велика кількість он-лайн курсів, розмовних клубів тощо.
Такі ініціативи охоче підтримуються державною та місцевою владою.
Так, наприклад, у Гімназії №2 м. Могилева-Подільського, де функціонував пункт для вимушено переселених осіб, для дітей було організовано навчання, дозвілля та систематично проводилися заходи, спрямовані на популяризацію національної культури та вивчення української мови, під керівництвом заступника директор Наталі Райфурак створено фокус-групу з учителів української мови та літератури Гімназії №2 для реалізації навчальних проєктів з опанування української мови:
- організовано роботу розмовного клубу «Наша мова калинова»;
- оформлено інформаційний мобільний стенд «Сильна мова – успішна держава»;
- проведено поетичний марафон «Нація, яка читає, перемагає!»;
- проведено ряд заходів бібліотекарами ЗЗСО та міських бібліотек з метою популяризації української мови, літератури, культури.
У закладах освіти міста навчаються 165 дітей із чиста внутрішньо переміщених осіб, яким учителі української мови, окрім освітніх послуг, надають консультативну допомогу. У соціальних службах Могилева-Подільського зареєстровано 1905 дітей-переселенців, для дозвілля і розвитку яких працюють гуртки у Будинку школярів («Дебати», «Театральне мистецтво»). На базі Гімназії №2 та медичного колежу щоденно проводяться заняття для дітей дошкільного віку, зокрема спрямовані на збагачення та якісне засвоєння словника української мови.
Мережа безкоштовних курсів по всій країні стала максимально розгалуженою.
«Подивімось на захід України! Тернопіль, Рівне, Івано-Франківськ, Чернівці, Ужгород… Всюди є такі курси. Підтримка української мови як державної сягнула максимального рівня за всі роки Незалежності. Поважати Україну та бути українцем - спілкуватися рідною мовою!», - наголошує Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.
Ініціатива "Навчай українською" за підтримки Уповноваженого із захисту української мови в квітні оголосила про початок реалізації проєкту «Єдині».
«Єдині» - це 28 днів підтримки в переході на українську мову. Щоденно протягом навчання учасники отримують завдання та навчальні матеріали, які допомагають подолати мовний бар’єр; беруть участь у вебінарах та розмовних клубах у своєму місті. Участь безоплатна.
Так, Могилів-Подільська міська рада планує також долучитися до такої ініціативи та підписати Меморандум про співпрацю з Громадською організацією «Українська гуманітарна платформа», в рамках якого визначаються наступні сфери співробітництва:
- Ведення інформаційно-роз’яснювальної роботи серед внутрішньо-переміщених осіб та усіх охочих мешканців громади, спрямованої на залучення якомога більшої кількості громадян до розмовних клубів проекту як середовища підтримки у подоланні мовного та психологічного бар’єрів у спілкуванні українською мовою.
- Сприяння роботі та підтримка вже існуючих розмовних клубів, а також організація діяльності нових розмовних клубів.
- Проведення освітніх заходів (розмовних клубів, майстер-класів, концертів, ярмарок, екскурсій, виїзних зустрічей тощо) у навчальних закладах на території громади і поза їх межами.
- Розробка і втілення навчально-освітніх заходів спрямованих на підвищення рівня обізнаності учасників проєкту в історії України та щодо важливості для українського суспільства послуговування державною мовою у побуті.
Крім того, на сайті Уповноваженого із захисту української мови є інформація про безкоштовні курси, розмовні клуби, інтернет-ресурси для опанування та підвищення рівня володіння українською мовою.
«Ця інформація постійно оновлюється, адже майже щодня з’являються нові ініціативи. Є курси, які діють за рахунок громадських ініціатив, є і ті, які працюють при університетах. Сьогодні наші внутрішні переселенці потребують всебічної підтримки. Організація безкоштовних курсів з вивчення державної мови – це рука порятунку тим громадянам України, які не мали такої можливості раніше», - зазначив Тарас Кремінь.
Інформацію про всі доступні курси можна переглянути на сайті Уповноваженого