Сказ залишається одним з найнебезпечніших захворювань. На території Вінницької області з початку 2025 року спостерігається напружена епізоотична ситуація щодо сказу серед тварин. Станом на 11.02.2025 зафіксовано 37 лабораторно підтверджених випадків сказу серед тварин.
Сказ - це вірусне захворювання, яке вражає центральну нервову систему всіх теплокровних тварин та людини. Основним джерелом хвороби є дикі тварини (лисиці, єнотовидні собаки, вовки), безпритульні тварини (собаки, коти).
Найчастіше зараження сказом відбувається під час укусу, а також коли слина (з вірусом) від хворої тварини потрапляє на пошкоджені ділянки шкіри чи слизові оболонки.
Головна ознака хворих на сказ тварин – зміна поведінки, але іноді перші симптоми можуть бути неспецифічними (може спостерігається млявість, лихоманка, блювота та анорексія). Через декілька днів (іноді тижнів, місяців) ознаки можуть прогресувати до нервових розладів, порушень координації, слабкості та паралічу, утрудненого дихання та ковтання, надмірного слиновиділення, аномальної поведінки, агресивності та/або самокалічення.
Домашні тварини, зазвичай, відмовляються від їжі, проявляють знервованість, агресивність, не спровоковано кидаються на тварин та людей.
Дикі тварини втрачають обережність, з’являються у населених пунктах або інших місцях, можуть нападати на людей і тварин.
Будь-який укус твариною, без отримання кваліфікованої ветеринарної (для тварин) або медичної (для людей) допомоги, може привести до смерті.
ТАК ЩО РОБИТИ?
- Вакцинувати проти сказу всіх домашніх тварин, незалежно від того відвідують вони вулицю чи ні.
- Робити щорічне щеплення проти сказу своїм улюбленцям.
- Вакцинацію проти сказу має робити тільки ветеринарний лікар з умовами які гарантують дотримання необхідних вимог при транспортуванні та зберіганні вакцини.
- Після щеплення тварини ветеринарний лікар має зробити відмітку про вакцинацію у ветеринарно-санітарному паспорті тварини, що є підтвердженням проведеного профілактичного заходу.
ВАЖЛИВО!
Діагностування сказу при житті не розроблено, а остаточний діагноз ставлять лише після загибелі тварини.
Єдиним ефективним методом профілактики захворювання являється своєчасна та щорічна вакцинація (щеплення) тварин проти сказу.
Пам’ятайте, якщо вас укусила чи лизнула безпритульна або дика тварина, яка не боїться сама до вас підійти, негайно зверніться до лікаря. Зволікання може коштувати вам життя.
Могилів-Подільське районне управління
Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області
~•~•~•~•~•~•~•~•~
Слідкуйте за новинами Могилів-Подільської міської ради також у соціальних мережах