Про це свідчать результати щоденного моніторингу, який здійснюється фахівцями ВСП Могилів-Подільський районний відділ ДУ «Вінницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України».

Так на сьогоднішній день ситуація щодо радіаційного гама-фону по Могилів-Подільській територіальній громаді стабільна. Середній рівень відповідає фоновим рівням для нашої місцевості, перевищень природного радіаційного фону немає. За період 31.05.2022 - 04.07.2022 виконано 315 вимірів радіаційного фону. Показник становить від 10 мР/год до 15 мР/год, що не перевищує багаторічний фоновий рівень.

Щоденно здійснюється дослідження проб питної води з водогонів та джерел децентралізованого водопостачання на санітарно-хімічні та бактеріологічні показники.

За період 31.05.2022 - 04.07.2022 досліджено 22 проби питної води:

16 проб питної води з водогонів територіальної громади. За результатами досліджень встановлено:

  • 8 (50,0%) проб відповідають вимогам визначеними Державними санітарними правилами і нормами «Показники безпечності та окремі показники якості питної води в умовах воєнного стану та надзвичайних ситуаціях іншого характеру», затверджених Наказом МОЗ України №683 від 22.04.2022 по всіх досліджених показниках;
  • 8 (50,0%) проб не відповідає вимогам вищевказаного нормативного документу за показниками – загальної жорсткості, вмісту нітратів та фторидів.
  • 6 проб води питної з джерел децентралізованого водопостачання на санітарно–хімічні та бактеріологічні показники. За результатами досліджень встановлено:
  • 3 (50,0%) проби відповідають вимогам визначеними Державними санітарними правилами і нормами «Показники безпечності та окремі показники якості питної води в умовах воєнного стану та надзвичайних ситуаціях іншого характеру» затверджених Наказом МОЗ України №683 від 22.04.2022 по всіх досліджених показниках;
  • 3 (50,0%) проби не відповідає вимогам вищевказаного нормативного документу за показником – вмісту нітратів.

Відхилення по вмісту нітратів та загальнійжорсткості засвідчують природний вміст даних речовин у водоносному горизонті, крім того нітрати є ознакою органічного забруднення - наднормативне використання азотовмісних органічних добрив, фекальне забруднення. Джерелом забруднення є вигрібні ями, негерметичні септики, або ємності для збору рідких відходів, гноєсховища, місця утримання худоби тощо.

При дослідженні атмосферного повітря з 63 проби у 15-ти встановлено перевищення (23,8%) гранично допустимих концентрацій шкідливих речовин:

  • по вул.Грецькій, 3 (автомагістраль до пункту пропуску через Державний кордон) - азоту діоксиду в 1,6 рази, фенолу – в 1,3 рази, пилу недиференційованого за складом – в 2 рази;
  • по вул. Ринковій, 33 (район гімназії) – азоту діоксиду – в 1,3 рази, пилу недиференційованого за складом – в 1,5 рази.

Шум:

  • еквівалентний рівень шуму по вул. Ринковій, 33 (район гімназії) перевищував нормативний показник на 16 децибел, максимальний рівень звукового тиску – на 4 децибели;
  • по вул. Грецькій, 3 (автомагістраль до пункту пропуску через Державний кордон) еквівалентний рівень шуму перевищував нормативний показник на 12 децибел, максимальний рівень звукового тиску – на 1 децибел;

Грунт:

вміст свинцю в грунті перевищував нормативні показники визначені Гігієнічним регламентом допустимого вмісту хімічних речовин у ґрунті затвердженого Наказом МОЗ України 14 липня 2020 року N 1595

  • по вул. Грецькій, 3 – в 1,2 рази;
  • по вул. Ринковій, 33 – в 1,1 рази.

Джерела потрапляння важких металів в грунт можуть бути природними і техногенними. Природним джерелом важких металів є гірські породи, на продуктах вивітрювання яких формується ґрунтовий покрив.

До техногенних джерел відносять:

  • викиди промислових підприємств;
  • мінеральні добрива;
  • вихлопні гази автомобілів (це основне джерело попадання свинцю в навколишнє середовище)

Щотижнево проводиться забір річкової води з р. Дністер та піску з пляжу на санітарно-хімічні, бактеріологічні та радіологічні показники. Якість води та піску на міському пляжі відповідають гігієнічним нормативам. ВСП Могилів-Подільський районний відділ ДУ «Вінницький ОЦКПЗ МОЗ» бере на себе зобов’язання протягом оздоровчого сезону щотижнево проводити відбір проб води та піску на території міського пляжу на санітарно-хімічні, бактеріологічні, радіологічні показники та на наявність збудника холери, результати лабораторних досліджень будуть повідомлятися в відділ інформаційної діяльності міської ради щотижнево.