Кіборги вистояли! Не вистояв бетон

20-го січня, у день завершення оборони Донецького аеропорту, в Україні вшановують пам'ять його захисників.

Ця подія відбулася 10 років тому і стала прикладом мужності, незламної волі та бойового духу для багатьох тисяч українських воїнів, які одинадцятий рік захищають Україну від рашистської навали.

День вшанування захисників Донецького аеропорту (ДАП), який іноді називають Днем пам’яті «кіборгів», відзначається щороку 20 січня у пам’ять про захисників, які тримали оборону Донецького аеропорту 242 дні — з 26 травня 2014 року до 22 січня 2015 року.

«Кіборгами» українських воїнів прозвали російські окупанти та так звані сепаратисти, які були шоковані тим, що живі люди могли так довго та стійко боронити будови аеропорту.

За ініціативою самих «кіборгів», з 2018 року у різних містах України вшановувався День пам’яті захисників Донецького аеропорту 16, 20 чи 21 січня. У 2022 році з метою військово-патріотичного виховання, вшанування подвигу військовослужбовців, добровольців та волонтерів, які обороняли Донецький аеропорт від російського агресора, спільним наказом Міністра оборони України та Головнокомандувача ЗСУ було установлено відзначати День вшанування захисників Донецького аеропорту щороку 20-го січня.

Хронологія легендарної битви

Перші бої українських військових з російськими окупантами та їх найманцям у Донецькому аеропорту розпочалися у травні 2014 року. Вони тривали за одними даними 242 дні, а за іншими — 244. Оборона летовища стала символом мужності, незламності та бойового духу українських воїнів.

У ніч з 16 на 17 січня 2015 року до нового термінала ДАПу прорвалося підкріплення з 90-го окремого аеромобільного батальйону у складі 15 десантників, які одразу вступили у бій. 17 січня «кіборги» відбили у бойовиків частину території аеропорту, завдавши їм втрат, та змогли евакуювати 23 поранених бійців та вивезти тіла трьох загиблих.

19 січня 2015 року бойовики зуміли підірвати перші колони, які тримали перекриття аеропорту. А 20 січня вони підірвали інші колони й перекриття обвалилося. Цього дня були найбільші втрати серед українських захисників під час оборони ДАПу — загинуло 48 бійців.

Саме тому 20-го січня 2015 року вважається днем завершення героїчної оборони аеропорту. Наступного дня його захисники почали вихід з ДАПу через його повне руйнування і неможливість подальшого утримання.

Самі «кіборги» говорять про 244, а не 242 дні оборони ДАПу. Адже після того, як новий термінал був повністю зруйнований, на території летовища ще знаходилися українські бійці. Вони утримували позицію «Пожарка» у пожежному депо, що було між терміналом і диспетчерською вежею аеропорту, забезпечуючи відхід зі зруйнованого ДАПу. Захисниками цієї позиції командував Максим Ридзанич із позивним «Адам». Саме цей підрозділ ще два дні у повному оточенні боронив позицію «Пожарка» і останнім вийшов з території Донецького аеропорту.

~•~•~•~•~•~•~•~•~

Слідкуйте за новинами Могилів-Подільської міської ради також у соціальних мережах