Розмір шрифту:

Зміни в пенсійному забезпеченні державних службовців

З 1 травня 2016 року набрав чинності Закон України “ Про державну службу ” від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону України “ Про державну службу ” № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року.

         Порядок призначення таких пенсій затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року № 622 “ Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб ” , яка застосовується починаючи з 1 травня 2016 року.

         Згідно з пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №  889-VIII  втратив чинність Закон № 3723,  крім статті 37,  що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

         Пунктами 10 та 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №  889-VIII передбачено право державних службовців на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.

Пенсії відповідно до Закону №  889-VIII  призначаються особам, які:

досягли пенсійного віку;

мають страховий стаж: чоловіки – 35 років, жінки – 30 років;

не призначали пенсію відповідно до Закону № 3723-ХІІ;

на день набрання чинності Законом № 889-VIII (станом на 1 травня 2016 року) займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, або на день набрання чинності Законом № 889-VIII  мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України незалежно від факту роботи на державній службі станом на 1 травня 2016 року.

         Пенсії по інвалідності та у разі втрати годувальника, а також пенсії державним службовцям, які не мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ,  призначаються за нормами Закону України  “ Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування ”, як передбачено статтею 90 Закону № 889-VIII.

         Заробітна плата для призначення пенсії державного службовця складається з посадового окладу, надбавки за ранг та вислугу років, які  враховуються в розмірах,  установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби  (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі  відповідних  посад державної служби) ;

– інші виплати враховуються за 60 календарних місяців роботи на посаді державного службовця починаючи з 1 травня 2016 року. У разі коли на дату звернення за пенсією немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби починаючи з 1 травня 2016 року, середньомісячна сума таких виплат визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 року.

         Особам, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців,  і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, за їх бажанням, розмір виплат (крім посадового окладу, надбавок за ранг і вислугу років) може визначатись в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

         Матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

         Заробітна плата для обчислення пенсій державним службовцям враховується за довідками про заробітну за формами, затвердженими постановами правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 № 5-1 та від 04.09.2013 № 15-1 (до внесення змін).

         Пенсії за Законом України “Про державну службу” №3723-ХІІ  призначається з дати звернення особи за її призначенням, але не раніше дати виникнення права на таку пенсію.

         У разі коли на момент звернення  за призначенням пенсії відповідно до Закону України « Про державну службу» особа мала право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» №1058 і звернення мало місце не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою  пенсійного віку, з дати виникнення права на пенсію за Законом України № 1058, призначається пенсія за вказаним Законом,  а з дати надходження заяви  – пенсія за Законом № 3723.

 

Перший заступник

начальника Могилів-Подільського

об’єднаного управління ПФУ                                            М.Стецюк