Розмір шрифту:

Захист прав та інтересів дитини

Захист прав та інтересів дитини є одним з пріоритетних напрямків державної політики України. Підписавши Конвенцію ООН про права дитини, Україна взяла на себе ряд зобов'язань з покращення добробуту дітей. На даний час в Україні проживає більш ніж 8 мільйонів дітей, тобто кожен п'ятий громадянин нашої держави є дитиною і, відповідно потребує турботи та захисту.

За роки незалежності в Україні була збудована ефективна система захисту прав дитини, сформована законодавча база з питань охорони дитинства.  Це дало можливість подолати дитячу безпритульність та бездоглядність, зменшити кількість дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечити розвиток сімейних форм виховання дітей (опіка, піклування, прийомні сім'ї, дитячі будинки сімейного типу), запровадити ефективні методи роботи з кризовими сім'ями. Але, на жаль, в Україні ще 80 тис. дітей виховуються в інтернатних закладах.

Прийомна сім’я є однією з форм влаштування дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Діти, батьки яких померли або в силу різних обставин не можуть виконувати свої обов’язки, потребують родинного тепла і виховання. Держава визначила важливе завдання забезпечити належні умови для виховання в сімейному оточенні дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

На території  міста  функціонують 5 прийомних сімей в яких виховується 8 прийомних дітей та 2 дитячих будинку сімейного типу, де виховується 14 дітей вихованців.  Прийомні батьки з розумінням та чуйністю ставляться до прийомних дітей, сприяють їх всебічному та гармонійному розвитку, виконують рекомендації соціального працівника, налаштовані на подальшу співпрацю з міським центром соціальних служб для дітей, сім'ї та молоді (директор Л. Сувалова).Основні життєві потреби дітей та належні побутові умови в прийомних сім’ях забезпечені, емоційно-психологічний стан дітей добрий, конфлікти в сім’ї відсутні, забезпечений належний догляд за збереженням здоров’я дитини; прийомні батьки дотримуються умов договору про організацію діяльності прийомної сім’ї; взаємовідносини в сім’ях довірливі, теплі.

Для тих хто бажає взяти на виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, щоб надати батьківську любов та турботу, необхідно знати: прийомна сім’я — це сім’я або особа, що не перебуває в шлюбі, яка добровільно взяла із закладів для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, від 1 до 4 дітей на виховання та спільне проживання, дитячий будинок сімейного типу – від 4 і більше дітей. Порядок прийому дітей в сім’ю встановлено Положенням про прийомну сім’ю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2002 року № 565.

Ті, хто взяли дітей у прийомну сім’ю, є прийомними батьками, а влаштовані в сім’ю   діти — прийомними дітьми, хто створив дитячий будинок сімейного типу є вихователями, а діти – діти вихованці.  Відповідний курс підготовки осіб, які бажають створити прийомну сім`ю, здійснюють обласні Центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді за місцем проживання. Держава надає постійну соціальну підтримку прийомним сім’ям. Для здійснення соціального супроводження за прийомною сім'єю закріплюється соціальний працівник відповідного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді.

Центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді надають комплекс правових, психологічних, соціально-педагогічних, соціально-економічних   та інформаційних послуг, спрямованих на створення належних умов функціонування прийомної сім'ї.

Обласні центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді із залученням спеціалістів з питань психології, педагогіки, медицини тощо періодично, але не рідше ніж раз на два роки, будуть Вас навчати, щоб підвищити виховний потенціал Вашої сім’ї.

Перед тим, як прийняти рішення про створення прийомної сім’ї, переконайтеся, що Ви готові до такого кроку, що зможете дати дітям ту любов та повагу, на яку вони потребують і на які вони  заслуговують тільки тому, що вони — діти. Застерігаємо Вас від очікування на подяку з боку дитини. Вдячність за виховання та турботу — це характеристики дорослих, а не дітей. Пригадайте, чим Ви віддячили або віддячуєте своїм рідним батькам, родичам, вчителям?

Якщо ви вирішили створити прийомну сім’ю, за додатковою інформацією, звертайтесь до Могилів – Подільської міської ради, міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, каб.№1, № 2 тел.:6-61-48, 6-52-97 .

 

МЦСССДМ