28 вересня, на Вінниччині у с. Кукавка біля Могилів-Подільського відбулося перепоховання 19 воїнів Армії УНР героїчно загиблих у 1920 році- повідомив секретар Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті учасників АТО, жертв війни та політичних репресій Святослав Шеремета.

Він підкреслив, що українські Герої були віднайдені та ексгумовані під час спільної пошукової експедиції Українського інституту національної пам’яті та меморіально-пошукового центру «Доля».

«Загиблих українських Героїв перепоховали відповідно до християнських звичаїв та віддали належні військові почесті. Дякую за реалізацію важливого проекту з увічнення пам’яті», – підсумував він.

В урочистій церемонії взяли участь представники Українського інституту національної пам’яті, місцевої влади, українського духовенства та громадськості.

Нагадаємо, що у грудні 2017 р., меморіально-пошуковий центр «Доля» на замовлення Українського інституту національної пам’яті здійснив дослідження необлікованого масового поховання поблизу села Кукавка.

За результатами пошукових робіт було ексгумовано 19 останків молодих чоловіків, які загинули внаслідок бойових дій. За висновками українських військових істориків Андрія Руккаса, Михайла Ковальчука та Ярослава Тинченка, виявлені останки належали воякам Армії УНР, які полягли у боях з більшовиками восени 1920 року.

За твердженнямЯрослава Тинченка,11 листопада 1920 р. між селами Кукавка та Вендичани відбувся бій між 3-м кінним полком 3-ї Залізної дивізії Армії УНР та частинами 8-ї кавалерійської дивізії Червоної армії. Ворожа кіннота, що кількісно переважала українців, змогла розділити 3-й кінний полк. Більшу його частину ворог відкинув у напрямі на Борщівці, менша з боєм відступила на Вендичани.

Встановити приналежність віднайдених останків до Армії УНР Інституту вдалось завдяки комплексному аналізу зібраної інформації. На місце поховання «вбитих петлюрівців» вказав мешканець КукавкиЄфремов Семен Васильович(1928 р.н.), який в дитинстві чув розмови старших людей про вояків Армії УНР, похованих у Романовому яру за селом. Семен Васильович ще у підлітковому віці неодноразово випасав худобу біля могили (до її руйнування) відтак зміг чітко вказати пагорб, на якому й знаходилась поховальна яма. Крім того у могилі були виявлені елементи військового спорядження та одностроїв різних армій. Останки загиблих мали сліди прижиттєвих уражень (рубаних ударів холодною зброєю).

«Незважаючи на те, що боротьба Армія УНР за незалежність України супроводжувалась великими людськими втратами – ексгумація останків наших козаків та старшин – явище непересічне. З часів відновлення Україною державної незалежності відомо лише про кілька перепоховань. Вперше в історії України було перепоховано наших вояків – учасників кампанії 1920 року. Пишаємось, що ця подія була ініційована та профінансована Українським інститутом національної пам’яті», – пояснює начальник відділу обліку та збереження місць пам’яті Українського інституту національної пам’яті Павло Подобєд.