Хоч вересневі дні ще радують нас теплом , прохолодні ранки нагадують , що не за горами опалювальний сезон. Передчуття холодів – не з приємних, особливо у поєднанні з передчуттям підвищення цін на енергоносії. Коли вартість обігріву осель і так зашкалює , прогнози щодо зростання вартості газу з 1-го жовтня діють на українців , як страшилка. Воно і не дивно , адже в Міністерстві соціальної політики раніше прозвучало , що ціна на один кубометр газу МОЖЕ зрости на 50% , тобто до 11 гривень. Але це лише МОЖЕ. До жовтня залишилося 10 днів , а ми все ще не знаємо , якою буде ціна на газ, не мають нам що сказати з цього питання і в управлінні газового господарства.

Подібна ситуація і з електроенергією. Буде підніматися ціна кіловата, не буде - - не зрозуміло. Голова Національної комісії з регулювання енергетики та комунальних послуг Оксана Кривенко недавно заявила (в ефірі Радіо НВ) , що до липня 2019 року ціна на електроенергію для населення не зростатиме, а вже зараз, в ході прес-конференції (повідомляє Укрінфо), член тієї ж Національної комісії Дмитро Коваленко говорить про необхідність підняття тарифів, оскільки , за його словами споживачами відшкодовується лише 50% вартості електроенергії…

За такої непевності частина населення покладає надії на субсидії. Правда Я, і тут надія жевріє не у всіх , хто потребує соцдопомоги , оскільки з травня уряд змінив умови нарахування субсидій.

Про те , що змінилося і на що очікувати з початком паливного сезону , розповіла начальник управління праці та соціального захисту населення Могилів-Подільської міської ради Людмила Дейнега.

Людмило Ігорівно, що змінилося в правилах нарахування субсидій?

  • З урахуванням прийнятих змін із травня поточного року субсидія призначається двічі на рік : у травні – на неопалювальний період ( з 1 травня по 30 вересня ) і у жовтні – на опалювальний період із (1 жовтня по 30 квітня). Для більшості домогосподарств , які вже користуються державною допомогою при оплаті за житлово-комунальні послуги, як і раніше , субсидії перепризначатимуть автоматично. Однак для окремих сімей із 1 травня цього року призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяв і декларації, якщо у складі домогосподарства є : непрацюючі особи працездатного віку , в яких відсутні доходи, або вони менше мінімальної заробітної плати; особи, члени сім’ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства , особи , які є орендарями житлових приміщень; особи , які зареєстровані в квартирі чи будинку , але фактично в ньому не проживають , а також сім’ям , в яких відбулися зміни у складі сімї , і сім’ям , які станом на травень 2018 року мають прострочену понад 2 місяці заборгованість з оплати за житлово-комунальні послуги. Крім того , заяву та декларацію необхідно подати сім’ям , які звертаються за отриманням субсидії на тверде паливо та скраплений газ, і сім’ям , які не отримали субсидію в опалювальний сезон у зв’язку з перевищенням обов’язкового відсотку платежу розміру плати за житлово-комунальні послуги в межах соціальних норм.

ЗМІНЕНО ТАКОЖ ПДХІД ПРИ РОЗРАХУНКУ ДОХОДІВ ДЛЯ ПРИЗНАЧЕННЯ СУБСИДІЙ.

Відтепер під час призначення субсидії враховуються доходи не лише осіб , яким призначається субсидія , але і членів їхньої сім’ї , які зареєстровані і фактично проживають за іншою адресою. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.

Для розрахунку житлової субсидії враховуються доходи членів домогосподарства. При цьому дохід у вигляді заробітної плати враховується після сплати податку на доходи фізичних осіб.

  • За яких умов субсидія не призначається ?
  • З травня цього року на право призначення субсидії також впливає не лише купівля чи оплата послуг на суму понад 50,0тис.грн., але й отримання права власності на земельну ділянку , квартиру чи будинок, транспортний засіб , будівельні матеріали, інші товари на суму 50 тис.грн. протягом 12 місяців перед зверненням з призначення житлової субсидії. Наголошу, що вказані умови також поширюються на членів сім’ї особи зі складу домогосподарства , яке звернулося за призначенням субсидії.

Крім того , субсидія не призначається , якщо загальна площа квартири перевищує 120кв.м; індивідуального будинку – 200кв.м , крім дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей, а також сімей , в яких не менше року проживають троє і більше дітей, з урахуванням тих , над якими встановлено опіку чи піклування. Не призначається субсидія, якщо будь-хто зі складу домогосподарства або член сім’ї особи зі складу домогосподарства має у володінні автомобіль , якому менше п’яти років , крім наданого органом соціального захисту населення. До умов , за яких не призначається субсидія відносяться і такі:

у складі домогосподарства або у складі сім’ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку , в яких відсутні доходи , або доходи менше мінімальної заробітної плати. Винятком є особи , які в період , за який враховуються доходи , навчалися за денною формою навчання або були зареєстровані у службі зайнятості як такі , що шукають роботу , і навчалися в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості , або отримували пенсію, стипендію , державну допомогу; домогосподарство,має заборгованість понад два місяці з оплати житлово-комунальних послуг або заборгованість з оплати обов’язкової частки платежу за житлово-комунальні послуги , загальна сума якої перевищує 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Однак субсидія призначається за умови документального підтвердження сплати заборгованості або укладання договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку.

За наявності вищевказаних обставин субсидія може бути призначена за рішенням комісії , виходячи з конкретних обставин , що склалися , крім випадків , коли площа квартири перевищує 120 кв.м, а будинків – 200кв.м. Рішення про призначення або відмову в призначенні субсидії в таких випадках проймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

  • Виходячи з того , що зміни мотивовані тим , аби субсидію отримували лише ті , хто її справді потребує , чи можуть розраховувати на субсидію члени домогосподарства , в якому є особа непрацездатного віку з мінімальною пенсією, і особа працездатного віку , що отримує менше , ніж мінімальна заробітна плата ?
  • Якщо людина отримує менше мінімальної заробітної плати , але роботодавець сплачує за неї повний соціальний внесок , субсидія призначається. Зауважу , що при доході , меншому мінімальної заробітної плати , розрахунок здійснюється з доходу , що відповідає трьом прожитковим мінімумам.
  • А якщо людина працює неповний робочий день , щоби мати можливість здійснювати догляд за особою похилого віку чи інвалідом ?
  • В такому разі слід звернутися в управління праці та соціального захисту населення і оформити догляд офіційно.
  • Про що необхідно повідомляти органи соціального захисту , якщо субсидія призначена автоматично ?
  • Громадянин , якому призначено житлову субсидію, зобов’язаний протягом 30 календарних днів проінформувати управління соціального захисту населення про обставин для перерахунку призначеної житлової субсидії , якщо відбулися зміни у складі членів домогосподарства. Зміну переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання , наявність у володінні осіб , з урахуванням яких призначено субсидію , а також у членів їх сімей , транспортного засобу з дати випуску якого не минуло 5 років; здійснення купівлі, оплати послуг на суму 50 тис.грн. тощо.

Хочу ще раз повідомити , що у серпні запрацював єдиний державний реєстр отримувачів субсидій. Там міститься інформація про субсидіантів , там можна довідатися , чи призначена субсидія, її обсяг тощо.

Адреса інтернет-сторінки subsidii.ioc.gov.ua.