5 жовтня обласна Рада дала старт конкурсу «Комфортні громади» на 2021-2022 роки. Конкурс відбиратиме проєкти розвитку територіальних громад Вінниччини, і в подальшому реалізація прєктів-переможцівфінансуватиметься за кошти обласного бюджету, бюджетів громад та з інших залучених джерел.

Відкриваючи засідання Експертної ради конкурсу, голова обласної Ради Вячеслав Соколовий підкреслив, що цього року конкурс став унікальним майданчиком для реалізації ідей та планів громад – проєктів їх розвитку.

Загалом, на конкурс було подано 213 проєктів. 70 із них стали переможцями.Загальна вартість проєктів склала 53,2 млн грн. Із цієї суми очікуванефінансування з обласного бюджету – 19,7 млн грн, залучені кошти територіальних громад та їхніх партнерів складають 33,5 млн грн.

Вячеслав Соколовий також зазначив, що найбільшу кількість балів набрали проєкти за напрямами «Сучасна громада» (їх 39) та «Безпечна громада» (їх 13). На його думку, це доводить, що в пріоритеті громад - проєкти, реалізація яких дає людям відчуття комфорту та безпеки.

За словами голови обласної Ради, нині 5 проєктів – на стадії завершення, ще більше половини – в процесі активної реалізації.

- Наша мета – розвиток місцевого самоврядування на Вінниччині. І цього року, і надалі спільно з громадами ми будемо визначати найбільш ефективнішляхи розв`язання проблем та підтримувати ініціативи територіальнихгромад. Конкурс «Комфортні громади» – один із таких механізмів. Щобстимулювати розвиток громад, ми оновили умови нашого конкурсу, тепервони стануть ще більш прийнятними.Вячеслав Соколовий підписав Розпорядження про конкурс «Комфортнігромади» на 2021-2022 роки.Про новації щодо умов наступного конкурсу та вимог до подання й розробкипроєктів присутніх поінформував заступник голови обласної Ради ДмитроЧаленко.

За його словами, конкурс обласної Ради «Комфортні громади» оголошується саме зараз, щоб уже в лютому 2022 року визначити переможців. Таким чином громади матимуть більше можливостей та часу для реалізації своїх проєктів.

Крім цього, конкурс проводитиметься в два етапи. Спочатку – на рівні територіальних громад. Там місцева рада створює відбіркову комісію, а визначені нею проєкти допускаються до голосуванням жителів громад.Проєкти, схвалені громадою, переходять на другий етап - на обласний рівень.

Вони оцінюються фахівцями-експертами та передаються Експертній раді, яка й визначає переможців конкурсу.– Такий процес дозволить залучити якомога більше жителів для прийняттярішень щодо розвитку громади, – каже Дмитро Чаленко.Учасникам Конкурсу-2021-2022 пропонується розробити проєкти за такиминапрямами:

– «Безпечна та доступна громада» – впровадження сучасних цифровихтехнологій та рішень для підвищення рівня безпеки та добробуту жителівгромади;– «Здоров`я жителів громади» – здійснення належного матеріально-технічного оснащення закладів охорони здоров`я (первинного та вторинногорівня) задля забезпечення санітарного та епідемічного благополуччянаселення області;

– «Сучасна громада» – розвиток культурної, спортивної та туристичноїінфраструктури, благоустрій територій і зон відпочинку тощо;

– «Спроможна громада» – економічний розвиток громад, розвиток малогопідприємництва.

Правила співфінансування з обласного бюджету також зазнали змін. Так,громадам із населенням понад 10 тис. жителів збільшується обсягспівфінансування з обласного бюджету до 500 тис. грн, а їх власний внесокмає бути не менше 50%. Такі громади зможуть подати на обласний рівеньмаксимум 4 проєкти, з яких переможцями буде визначено не більше двох.

Громадам із населенням менше 10 тис. обсяг співфінансування складатиме до350 тис. грн, а їх власний внесок – 30%. Громади зможуть подавати наобласний рівень максимум 2 проєкти, один із яких може стати переможцем.Обов’язковою умовою для участі в конкурсі-2021-2022 є наявність у громадизатвердженої Стратегії розвитку.

Довідково: Голова Експертної ради конкурсу «Комфортні громади» - головаобласної Ради Вячеслав Соколовий. Заступники голови Експертної ради –заступник голови обласної Ради Дмитро Чаленко, заступник головиоблдержадміністрації Сергій Здітовецький. Члени Експертної ради – головипостійних комісій обласної Ради, голови районних рад, начальники управліньвиконавчого апарату обласної Ради.