Французький поет Поль Валері писав: "Історія – це наука про те, чого вже нема й не буде". Сьогодні погодитися з цим твердженням неможливо, переконуєшся у протилежному – історія може повторюватися... Війна, яка зараз триває на сході України - прямий цьому доказ...

З війною, що йде на Сході України збільшилася кількість військовослужбовців – учасників бойових дій. Разом із бойовим досвідом, вони отримують фізичні й психологічні травми, а їхня психіка зазнає значних змін.Згодом учасники таких подій починають страждати на психічні розлади та відчувати труднощі у процесі адаптації до мирного життя. Тому виникає потреба у пошуку ефективних шляхів адаптації та соціально-психологічної реабілітації військовослужбовців, що побували в районі збройних конфліктів.

3 жовтня 2017 року службою у справах дітей, сім’ї та молоді міської ради (начальник Л. Сувалова), із залученням психолога Ірини Тулей, проведено зустріч з учасниками бойових дій зони АТО – військовими Могилів – Подільського прикордонного загону. Тема заходу «Посттравматичний стресовий розлад у військовослужбовців – учасників бойових дій».

Психолог розповіла: « Що посттравмати́чний стре́совий ро́злад(PTSD, ПТСР, посттравматичний синдром, «комбатський синдром», «в'єтнамський синдром», «афганський синдром», «східний синдром» тощо)—психічний розлад, різновидневрозу, що виникає в результаті переживання однієї чи кількохпсихотравмівних подій, таких як, наприклад, військові дії, теракти, аварії чи стихійні лиха,катастрофи, важка фізична травма, побутове чи статеве насильство, загроза смерті, перебування свідком або заподіювачем чужої смерті. Вперше психологічні зміни у людей, які пережили ту чи іншу екстремальну ситуацію, були описані у 1871 р., у солдатів під час Громадянської війни в Америці і були названі «синдром солдатського серця». А. Кардинер назвав це явище «хронічним військовим неврозом». Він вперше дав комплексний опис симптоматики: збудливість і дратівливість; нестримний тип реагування на раптові подразники; фіксація на обставинах травматичної події; відхід від реальності; схильність до некерованих агресивних реакцій. Перебування на війні відноситься до тієї ситуації, коли людина постійно перебуває в найсильнішому психоемоційному стресі, переборюючи його вольовими зусиллям. Обходиться все це високою ціною. Майже у всіх учасників бойових дій неминуче, тією чи іншою мірою спостерігаються зміни у фізичному і психічному стані».

Також, Ірина Тулей ознайомила присутніх із деякими вправами самодопомоги при типових поведінкових реакціях на стресові ситуації. Наприкінці зустрічі, військові мали змогу поспілкуватися з психологом віч – на – віч, отримати відповідь на хвилюючі питання.

Ми маємо розуміти, що бойові дії на Сході України, спровокували хвилю проблем психосоціальної адаптації. У будь-яку мить бойові стреси можуть нагадати про себе різними проявами. Неврози виникають переважно в тих військовослужбовців, які побували на полі бою, жили в окопах, зазнали поранень, каліцтва, стали свідками загибелі бойових друзів, були у полоні.

Дуже часто самі учасники АТО не помічають у себе розладів психіки. Але якщо їм вчасно не допомогти, то війна для них не закінчиться ніколи...